Požiarna bezpečnosť v karavanoch
Od nepamäti platí príslovie, že oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Ak sa oheň vymkne spod kontroly a bezprostredne ohrozuje ľudí a majetok, hovoríme o požiari. Najmä v kombinácii s vysoko horľavými materiálmi môže mať požiar tragické následky. Hoci sú požiare v karavanoch a obytných vozidlách skôr zriedkavé, je veľmi dôležité vedieť, čo robiť v prípade požiaru, a túto prípravu nikdy nepodceňovať!
V prípade požiaru sa karavan, podobne ako dom, byt alebo iný uzavretý priestor, môže zmeniť na smrteľnú pascu, z ktorej niet úniku. V tomto článku budeme hovoriť o prevencii pred požiarom všeobecne a poradíme vám s výberom správneho protipožiarneho vybavenia.
Čo mám robiť v prípade požiaru?
Ako už bolo uvedené vyššie, základným bezpečnostným pravidlom v prípade požiaru je okamžité opustenie vozidla a presun do bezpečnej vzdialenosti. Pamätajte, že vaše zdravie je vždy na prvom mieste. Majetok sa dá nahradiť, ľudský život nie. Ak požiar nie je taký rozsiahly a ste si stopercentne istí, že všetky ostatné osoby sú mimo horiaceho vozidla v bezpečí, môžete sa pokúsiť uhasiť požiar sami a zachrániť, čo sa dá. Vždy však postupujte tak, aby ste neboli ohrození ani vy, ani ostatné osoby. Ak ste zranení, poskytnite potrebnú prvú pomoc a zavolajte záchrannú službu.
Ak sa nachádzate v zahraničí a nepoznáte číslo miestneho hasičského zboru alebo záchranárov (vždy je však dobré zistiť si ho ešte pred odchodom!), môžete použiť jednotné európske číslo tiesňového volania 112 (toto číslo však nemusí fungovať vo všetkých európskych krajinách, preto je naozaj dobré overiť si miestne čísla tiesňového volania! ! !!). Operátorovi vždy čo najpokojnejšie poskytnite potrebné informácie (najmä svoje meno a priezvisko, dôvod, prečo voláte, či sa nachádzajú na mieste úrazu, presnú polohu, kontaktné údaje a podobne), prípadne odpovedzte na ďalšie otázky a postupujte podľa jeho pokynov.
Ak je požiar taký rozsiahly, že je zjavne nad vaše sily ho uhasiť, počkajte v bezpečnej vzdialenosti do príchodu hasičov alebo iných záchranných zložiek a potom postupujte podľa ich pokynov. Naozaj nemá zmysel riskovať svoje zdravie alebo dokonca život, bez ohľadu na to, aké drahé predmety sa v ňom nachádzajú.
Odporúčané protipožiarne vybavenie
Základným prostriedkom protipožiarnej prevencie v karavane alebo obytnom aute je hasiaci prístroj. Na trhu je množstvo hasiacich prístrojov, ale pre karavan sú najvhodnejšie práškové hasiace prístroje. V našom e-shope si môžete kúpiť napríklad práškový hasiaci prístroj v dvoch veľkostiach. Pri jeho výbere treba pamätať na to, že vodné a penové hasiace prístroje sa nikdy nesmú používať na hasenie požiaru elektrického zariadenia pod napätím. Prvým krokom po zakúpení je výber vhodného miesta pre hasiaci prístroj tak, aby bol ľahko prístupný a viditeľný.
Dobrým miestom na umiestnenie hasiaceho prístroja je napríklad zavesenie na stenu pri dverách, neodporúča sa však umiestniť ho v tesnej blízkosti kuchynského spotrebiča, pretože v prípade vzplanutia sa môže hasiaci prístroj dostať úplne mimo dosahu. Samotné používanie hasiaceho prístroja nie je zložité. Základným princípom je nasmerovať hasiacu látku do ohňa na horiace predmety a, samozrejme, dodržiavať dostatočnú vzdialenosť od plameňov a dbať na to, aby sa oheň tlakom hasiacej látky nepreniesol na iné predmety. Odporúča sa hasiť s prestávkami a priebežne kontrolovať účinnosť hasenia. Po uhasení požiaru len zabezpečte, aby sa oheň znovu nerozhorel.
Ďalší dôležitý nástroj, ktorý vás môže včas upozorniť na hroziace nebezpečenstvo
V prípade požiaru je to dymový hlásič alebo tiež hlásič požiaru, detektor dymu a podobne (možno ich nájsť pod viacerými názvami). Súčasný trh ponúka množstvo týchto zariadení, pričom jednotlivé typy hlásičov sa líšia svojimi funkciami a, samozrejme, aj cenou. Ich výhodou je ľahká inštalácia, jednoduchá obsluha a včasné varovanie pomocou citlivého detektora dymu. Veľmi vyhľadávaným produktom v našom e-shope je dymový alarm FireAngel, ktorý poskytuje spoľahlivú ochranu za prijateľnú cenu.
Praktickým doplnkom vo vašom mobilnom dome je aj takzvaná protipožiarna deka, ktorou môžete celkom jednoducho uhasiť začínajúci požiar. Jej úlohou je zabrániť prístupu kyslíka k ohňu a tým ho udusiť. Protipožiarne prikrývky sú vyrobené z nehorľavých materiálov, aby sa nespálili skôr, ako sa podarí požiar zastaviť.
Na čo si dať pozor?
Pri zostavovaní karavanu je dobré myslieť na možné riziká vzniku požiaru a včas im predchádzať. Pozrime sa na bežné príčiny vzniku požiaru:
- Nedostatočne uhasené cigaretové ohorky a použité zápalky.
- Nádoby pod tlakom (rôzne horľavé spreje atď.) umiestnené v blízkosti zdrojov tepla - varičov, ohrievačov atď.
- Prenosné plynové alebo parafínové ohrievače.
- Sušenie oblečenia alebo posteľnej bielizne atď. v tesnej blízkosti alebo v priamom kontakte napr. s ohrievačmi.
- Žalúzie alebo závesy v tesnej blízkosti ohrievačov alebo kuchynských spotrebičov.
- Nesprávne používané a zastarané meniče napätia a iné elektrické spotrebiče.
- Neopatrné varenie - ponechanie zapnutých kuchynských spotrebičov bez dozoru atď.
- Nesprávna a neopatrná manipulácia s plynovými fľašami.
- Krb umiestnený príliš blízko karavanu.
- Úložné priestory zaplnené vankúšmi, dekami, spacími vakmi a inými ľahko horľavými predmetmi, ktoré uľahčujú šírenie požiaru - je preto dobré obmedziť ich na minimum a voziť so sebou len to, čo naozaj potrebujete, a to aj preto, aby ste ušetrili značný priestor v karavane alebo obytnom aute... :-)
Na záver
Ak budete dodržiavať vyššie uvedené zásady a zakúpite si odporúčané protipožiarne vybavenie, výrazne znížite riziko vzniku požiaru a jeho tragických následkov. Ak máte stále pochybnosti
o dôležitosti protipožiarnej prevencie, na internete nájdete množstvo videí a iných materiálov, ktoré ukazujú tragické následky požiarov v rekreačných vozidlách. Spočítajte si to sami a rozhodnite sa, či je lepšie investovať niekoľko sto korún do hasiaceho prístroja a dymového hlásiča, alebo nechať váš karavan či obytný príves úplne vyhorieť a v najhoršom prípade ohroziť zdravie svoje alebo iných.
V nasledujúcom videu hasiči ukazujú, ako ľahko môže vzniknúť požiar v karavane a prečo je dôležité nepodceniť kúpu hasičského vybavenia. Video je v angličtine, ale obsahuje podobné informácie ako náš článok.