TÉMA MESIACA: Ekológia - šetrite zdroje a vlastné peniaze
Už dávno neplatí, že to, čo je zelené, je pekne drahé. Práve naopak - vďaka alternatívnym zdrojom energie a ekologickému správaniu môžeme veľa peňazí ušetriť . Pozrime sa na to, ako môžeme svoje cestovanie jednoducho urobiť férovejším voči prírode.
Triedenie odpadu na cestách
Pri cestovaní sa často snažíme zachovať komfort, na ktorý sme zvyknutí z domu. A to so sebou prináša produkciu veľkého množstva odpadu - zvyšky jedla, plastové obaly, fľaše od vína, plechovky... Malé zabudované koše v karavanoch rozhodne nestačia, takže to často riešime plastovými vrecami, ktoré pri najbližšej možnej príležitosti vyhodíme.
Preplnené koše na parkoviskách sú často dôvodom, prečo karavanisti nie sú vždy vítaní s otvorenou náručou. Odpadky preto vyhadzujte len na vhodné miesto.
Pre životné prostredie je však určite dobré aj to, ak sa naučíme triediť aspoň základné zložky odpadu na cestách. Pomôcť vám v tom môže široká ponuka skladacích a závesných košov, ktoré si pri kempovaní ľahko nájdu svoje miesto v karavane aj mimo neho.
Pri dlhšom pobyte v kempe môžeme odporučiť skladací triedič odpadu, ktorý môžeme umiestniť kdekoľvek do priestoru našej parcely.
Ekologická výroba elektriny
Moderné obytné vozidlá majú vďaka svojej bohatej výbave taktiež značnú spotrebu elektriny. Časy hlučných a nevoniacich benzínových centrál sú však snáď už nadobro preč - elektrinu si pre svoje potreby aj pri kempovaní nadivoko vyrobíte ekologicky a z obnoviteľných zdrojov..
Prevažná väčšina energie vyrobenej na cestách pochádza zo slnka. Solárne strešné panely s potrebnou elektronikou (regulátor, nabíjačka) a príslušná batéria - dnes čoraz modernejšia LiFePO je základnou výbavou takmer každého auta. A za slnečného počasia dokáže správne dimenzovaná zostava bez problémov "nakŕmiť" aj tie najnáročnejšie posádky.
TIP: Medzi obľúbené kvalitné solárne zostavy patrí táto od spoločnosti Victron s 350 W panelmi. Všetky ich nájdete tu.
Skôr ojedinele, a to keď už, tak na lodiach alebo na karavanoch zaparkovaných v kempe, sa môžete stretnúť s výrobou elektriny pomocou malých prenosných veterníkov. Je to vec, ktorá v niektorých oblastiach môže s ohľadom na charakter počasia dávať zmysel, ale napríklad zložitá manipulácia patrí medzi jeden z dôvodov, prečo sú veterníky v praxi vytláčané práve solárnymi panelmi.
Pár krokov k úspornejšej jazde
Nielen ekologickým, ale pri dnešných cenách pohonných hmôt aj ekonomickým faktorom je úspora paliva, a teda možnosť výrazne znížiť náklady na cestu. To, že obytné automobily nie sú príliš aerodynamické, nie je žiadna novinka. Vedeli ste však, že v prípade obytných automobilov sa spotreba paliva pri rýchlosti vyššej o 10 km/h zvyšuje približne o 15 %? Takže 11 litrov pri 100 km/h môže znamenať takmer 19 litrov pri 140 km/h. A to je výrazný rozdiel!
Spotrebu možno ovplyvniť aj správnym nahustením pneumatík, vyložením zbytočného nákladu (je potrebné voziť plnú nádrž vody cez polovicu Európy?), využitím zotrvačnosti vozidla alebo predvídavou defenzívnou jazdou.
Ak si nie ste istí, či nie ste preťažení, môžete si pred jazdou zmerať hmotnosť vozidla napríklad pomocou tejto váhy.
Chemické toalety a ich likvidácia
Jedným z najškodlivejších produktov, ktoré po sebe zanechávajú karavanisti, je plná kazeta chemickej toalety. Voňavá modrá alebo zelená tekutina, ktorá sa postará o to, aby toaleta vydržala týždeň bez výrazného zápachu, nie je toxický nepriateľ, ale vylievame ju len na vyhradených miestach.
Modrá chemická náplň do toalety je rokmi overená klasika, ktorá funguje už mnoho rokov, ale vzhľadom na svoje zloženie nesmie ísť do domácich čističiek odpadových vôd, kde ničí potrebné baktérie. Vždy ju vylievajte do určených umývadiel, nikdy nie do dažďovej kanalizácie alebo do voľnej prírody! To isté platí aj pre zelenú chémiu, ktorá má podľa mnohých testov a skúseností o niečo kratšiu životnosť - kazetu treba vylievať častejšie. Túto kazetu je možné vyliať aj do bežnej toalety.
Ak chcete byť aj v tomto ohľade šetrnejší k životnému prostrediu, môžete sa vydať cestou inštalácie kompostovacej alebo dokonca spaľovacej toalety, ktorá po sebe zanecháva kvalitný kompost alebo len hromadu popola a je veľmi populárna v severských krajinách alebo na miestach, kde sa kladie veľký dôraz na ekológiu.
Voda v karavane - zbytočná záťaž a žrút energie
Veľké karavany so sebou často vozia 150 litrov čistej vody. Z prevádzkového hľadiska je to 150 kilogramov zbytočnej záťaže, ktorú treba premiestňovať a brzdiť, čo má vplyv aj na spotrebu auta. Naše odporúčanie je preto jasné - vezmite si len toľko vody, aby ste sa mohli opláchnuť na ceste, alebo majte rezervu na neplánované prenocovanie. Nádrž však vždy doplňte až v cieli cesty. Podobne pred odchodom vždy vyprázdnite odpadovú nádrž.
Ak nepoužívate na konzerváciu vody, aby sa pri skladovaní nepokazila, napríklad obľúbenú hubku Silvertex, môžete vždy pred doplnením vody do nádrže pridať dávku Certisilu, konzervačného prostriedku, ktorý funguje podobne a neobsahuje chlór. Voda tak zostane bez baktérií a choroboplodných zárodkov niekoľko mesiacov. Pre vás to znamená nielen čistú nádrž, ale aj značnú úsporu vody. Aspoň raz za sezónu, ideálne však dvakrát ročne, by sa mal kompletne vyčistiť celý vodovodný systém - na to môžete použiť napríklad kompletnú súpravu na starostlivosť o vodovodný systém. Viac informácií nájdete v tomto článku.
Moderné obytné automobily majú samozrejme plynové alebo naftové kotly, ktoré sa automaticky starajú o teplú vodu v umývadle a sprche. Hoci nepatria medzi najväčších žrútov energie, sú v prevádzke prakticky neustále. Pobyt v prírode sa dá využiť ako príjemná kulisa na otužovanie organizmu. Studenú alebo vlažnú sprchu možno kombinovať s osviežujúcim kúpaním v horskom potoku, rybníku alebo chladnom mori. Okrem malej úspory energie vás bude hriať vedomie, že robíte niečo pre svoje zdravie.
Tejto téme sa budeme v nasledujúcich týždňoch venovať na našich kanáloch sociálnych médií. Už nás sledujete na Instagrame? :)