TÉMA MESIACA: Ako sa starať o bojler (nielen) v zime?
Keď viete, akú výbavu zvoliť, môže byť vaša dovolenka dobrodružná a komfortná zároveň. Umývanie rúk, umývanie riadu alebo dokonca sprchovanie – pri cestovaní karavanom sa teplá voda hodí častejšie, než by ste na prvý pohľad mysleli. Ako ohrievače vody, čiže bojlery fungujú, už viete z nášho staršieho článku. Ako sa ale o bojler starať, aby nám slúžil čo možno najdlhšie? To zistíte v našom novom článku!
Zamrznutý bojler? Drahá skúsenosť
Zazimovanie vášho karavanu je nevyhnutným opatrením, aby ste sa vyhli nákladným opravám. Ak to neurobíte, môžu vás čakať desiatky tisíc korún a týždne čakania na vyzdvihnutie zo servisu.
Aby ste mohli vykonať údržbu ohrievača vody, musíte najprv pochopiť, ako tento spotrebič funguje. Ohrievače vody v obytnom vozidle fungujú podobne ako ohrievače vody v domácnostiach, vykurovacie teleso ohrieva vodu v nádrži. Keď potom otočíte kohútikom teplej vody, z nádrže sa odoberie horúca voda a vy ju použijete v kúpeľni či kuchyni. Pri odbere horúcej vody zo zásobníka sa studená voda do zásobníka dopĺňa a znovu sa ohrieva. Pokiaľ je ohrievač vody v obytnom automobile zapnutý, bude pokračovať v ohrievaní vody, pokým teplú vodu aktívne používate alebo kým teplota vody klesne pod východiskové nastavenie.
Väčšina kotlov pre obytné automobily funguje buď na elektrinu, alebo na plyn. Pri niektorých modeloch je možné používať elektrinu aj plyn súčasne, aby sa urýchlil ohrev vody. To ocenia najmä tí, ktorí plánujú striedanie kempovania a takzvaných „divokých“ pobytov.
Ak existuje jedna veta, ktorá by vám ako majiteľovi karavanu mala utkvieť v pamäti, tak je to táto - pred zimou vypustite kotol! Pri väčšine systémov je to otázka jedného otočenia vypúšťacieho ventilu. Väčšina článkov a rád o zazimovaní karavanu sa sústreďuje na vyfúknutie vodovodného potrubia kompresorom, aby v ňom nezostala žiadna voda. Vypustenie kotla by však malo byť najdôležitejším krokom.
Pred vypustením kotla sa uistite, že je vodné čerpadlo vypnuté. Po vypustení otvorte všetky kohútiky do polohy medzi teplou a studenou vodou, aby sa systém odvzdušnil. Až potom je možné vypustiť vodu z jednotlivých kohútikov.
Čistenie bojlera má mnoho výhod
Všetky bojlery v obytných vozidlách si vyžadujú aspoň minimálnu údržbu, aby sa predišlo poruchám spôsobeným nahromadením nečistôt. Pred vykonaním akejkoľvek údržby je vždy najlepšie prečítať si návod na obsluhu, ktorý vždy uvádzame v detailoch výrobku, a vždy sa uistite, že je kotol odpojený od elektrickej siete a vychladnutý. Nezabudnite vypnúť čerpadlo. Väčšina ohrievačov vody má vypúšťací ventil, ktorý je tiež potrebné otvoriť. Ak sa na vykonanie tejto údržby necítite, neváhajte nám zavolať a poradiť sa alebo si hneď dohodnite termín servisu s našimi technikmi.
Preplachovanie - jednoduché a účinné
Preplachovanie kotla v obytnom automobile je veľmi dôležité na odstránenie nečistôt a usadeného vodného kameňa. Ak používate svoj obytný automobil pravidelne, odporúčame preplachovanie aspoň 4-krát ročne. Zároveň by to mala byť nevyhnutná súčasť zazimovania. Pred prepláchnutím sa najprv uistite, že je kotol vypnutý a voda je studená. Potom použite normálnu vodu a nechajte prepláchnuť všetky potrubia.
Nepodceňujte dezinfekciu!
Vodovodné potrubia v karavanoch a obytných vozidlách sú takmer ideálnou živnou pôdou pre choroboplodné zárodky, baktérie a škodlivé mikroorganizmy. Legionella a E. Coli sú len dve najznámejšie z mnohých škodlivých baktérií, ktoré vášmu telu neurobia dobre. Na rad by malo prísť čistenie vodovodného potrubia aspoň dvakrát ročne. Prvým krokom je základné čistenie, pri ktorom sa zbavíme nánosov. Druhým krokom je odstránenie vodného kameňa z potrubia a posledným krokom je dezinfekcia vody. Je veľmi dôležité dodržiavať vyššie uvedenú postupnosť. Ak sa chcete dozvedieť viac o čistení potrubia, pozrite si náš starší článok. Jednou z najpoužívanejších chemikálií na dezinfekciu a konzerváciu vody je Certibox.
Ohrievač? Najlepšie s odborníkom
Túto úlohu radšej dôkladne zvážte a prečítajte si návod, aby ste zbytočne nestratili záruku alebo inak nepoškodili funkciu bojlera. Vaším cieľom by mala byť kontrola, či nedochádza ku korózii. Dobrým a nenásilným pomocníkom môže byť už spomínaný čistič vodovodného potrubia. Ak sa pri akomkoľvek mechanickom zásahu zistí porucha, radšej sa ihneď poraďte so servisným technikom alebo si dohodnite stretnutie s nami.
Pravidelne kontrolujte vetracie otvory
Tento malý detail môžete kontrolovať týždenne alebo mesačne, v závislosti od toho, ako často sa obytný automobil používa. Skontrolujte okolie ohrievača vody z hľadiska vetrania. Utrite ho a skontrolujte, či sa na ňom nenahromadili nečistoty.
Malé zahorenie = veľký zásek na cestách
Ak máte plynový bojler, potom má trúbku horáka (niekedy sa jej hovorí dymovod). Do tejto trubice vstupuje plyn a po zapálení vytvára požadované teplo. Pokiaľ ste karavan dlhšiu dobu nepoužívali, vyčistite horák od nečistôt, chrobákov alebo pavučín pomocou kompresora alebo kefy s nylonovými štetinami. Pokiaľ sú v rúrke nečistoty, môžu sa vznietiť a zničiť tepelnú poistku. Bojler potom nebude do výmeny poistky fungovať. Tento malý úkon Vám môže ušetriť čas, peniaze a predídete studenej sprche.
Niekoľko slov na záver
Bojlery pre obytné vozidlá sú rovnaké ako mnohé iné spotrebiče vo vašom obytnom vozidle. Život bez nich je ťažký, a preto je potrebná údržba. Bojler nie je zložitý prístroj, preto odporúčame naučiť sa niekoľko základných úkonov a vykonávať ich na svojom bojleri so železnou pravidelnosťou.