Čo je to booster a na čo slúži?
Ide o elektronické zariadenie určené pre karavany a obytné vozidlá, ktoré zlepšuje nabíjací cyklus, urýchľuje ho a v konečnom dôsledku predlžuje životnosť trakčnej batérie.
Pri zmienke o nabíjacom cykle je dôležité vedieť, že boostery majú niekoľko fáz nabíjania, ktoré sa označujú ako IUoU. Táto charakteristika nabíjania zabezpečuje, že booster dodáva prúd v rôznych fázach, aby sa trakčná batéria v karavane nabíjala čo najefektívnejšie. Veľmi zjednodušene to znamená, že vďaka nabíjacej charakteristike IUoU sa batéria nabíja rýchlejšie, efektívnejšie a zbavuje sa nánosov sulfátov, ktoré batériu poškodzujú a urýchľujú znižovanie jej kapacity.
Výhody používania posilňovača sa prejavia najmä pri dlhodobom nabíjaní. Napríklad počas zimy, keď bežná nabíjačka nabíja batériu rovnakým prúdom, booster posiela do batérie kolísavé (plávajúce) napätie, čím ju udržiava v čo najlepšom stave a opäť zabraňuje tvorbe sulfátu.
Ako si vybrať booster?
Základným parametrom pri výbere boostera je jednoznačne to, či ho chcete používať v obytnom vozidle alebo v karavane. Ďalším parametrom je typ batérie, ktorá sa bude pomocou boosteru nabíjať, ako aj jej kapacita. Ovládanie každého boosteru poskytuje možnosť výberu pre nabíjanie niekoľkých typov batérií od zaplavených až po LiFePO4.
Pre každý typ batérie má booster nastavený správny nabíjací prúd a napätie pre danú fázu. Hodnota nabíjacieho prúdu je pre batériu rozhodujúca - len presný nabíjací prúd zabezpečí kvalitnú a rýchle nabíjanie bez poškodenia alebo straty kapacity trakčnej batérie. Údaje nabíjací prúd a typ batérie sú vo väčšine prípadov dohľadateľné na štítku priamo na batérii.
Inštalácia boostera v obytnom automobile je oveľa bežnejšia ako v karavane. Požiadavky na vybíjanie a nabíjanie batérie sú v prípade obytných automobilov oveľa vyššie. Veľkou výhodou posilňovača je možnosť oveľa rýchlejšieho dobíjania batérie; aj pri jazde na relatívne krátku vzdialenosť dokáže posilňovač počas cesty pomerne dobre nabiť batériu obytného vozidla. V prípade obytných automobilov sa teda dobíjanie týka tak boostera, ako aj akumulátora motora. Väčšina boosterov má výstupy pre obe batérie, takže približne 20 % výkonu boostera sa môže počas jazdy použiť na nabíjanie motorovej batérie.
Ako rozlišovať medzi batériami a ich dobíjaním pomocou boostera?
Kapacita a typ batérie sú rozhodujúce pre správnu funkčnosť boostera v systéme a každý booster má celý rad možných batérií, pre ktoré je určený a ktoré dokáže nabíjať. Z praktického hľadiska je napríklad Büttner Elektronik MT 1215 určený pre batérie s kapacitou od 40 Ah do 170 Ah a maximálnym nabíjacím prúdom 15 A. Ďalší booster - Büttner Elektronik MT 1220 - je určený pre batérie s kapacitou od 65 Ah do 240 Ah a maximálnym nabíjacím prúdom 20 A. Týmto sa boostery v našej ponuke líšia, pričom na výber sú boostery s nabíjacím prúdom až 90 A.
Pre predstavu - pri bežných zaplavených batériách je maximálny nabíjací prúd približne desať až dvadsať percent ich kapacity. Akumulátory s hodnotou kapacity 110 Ah budú mať ideálny nabíjací prúd približne 15 A. Vo všeobecnosti - čím väčší akumulátor, tým vyšší nabíjací prúd - to však platí aj s ohľadom na typ akumulátora - pre čo najefektívnejšie využitie boostera odporúčame používať iné akumulátory ako bežné zaplavené akumulátory. Typickým príkladom potvrdzujúcim toto tvrdenie sú batérie AGM, ktoré možno pri rovnakej kapacite nabíjať až 25 až 30 A. Takéto parametre nabíjania môžu v konečnom dôsledku viesť k polovičnému až štvrtinovému skráteniu času nabíjania bežných základných nabíjačiek.
Ako rozlišovať boostery podľa výberových kritérií?
Ako už bolo spomenuté, booster vyberáme na základe použitia v karavane a typu použitej batérie. Preto sme pripravili modelové príklady výberu správneho posilňovača.
Ak chce používateľ booster pre obytný automobil so zaplavenou batériou s kapacitou 150 Ah, jednoznačne vyberieme základný rad MT CAC (v tomto prípade MT CAC 1220, ktorý má nabíjací prúd až 20 A). Tento rad boostrov má všetko, čo je potrebné na použitie v karavane - pripojenie k 220 V a pulzné nabíjanie, schopnosť udržiavať batériu aj počas dlhodobého nabíjania (napríklad cez zimu). Dokáže efektívne nabíjať aj v prípade kolísania napätia v sieti.
Ak používateľ nainštaluje booster do obytného vozidla s batériou AGM s kapacitou do 150 Ah a uspokojí sa s jednoduchým nabíjaním karosérie alebo motorovej batérie počas jazdy, je rad boosterov MT LB s nabíjacím prúdom 25 až 30 A tou správnou voľbou.
Ak booster pre obytný automobil vyžaduje náročnejší používateľ s batériou LiFePO4 s kapacitou 90 Ah, so solárnym panelom a požiadavkou na údržbu batérie zo siete v garáži, napríklad počas zimy alebo medzi cestami, takýto používateľ použije najvyšší rad MT BCB 40/40. Tento typ je možné kombinovať so solárnym systémom len v prípade zakúpenia kompletnej súpravy.
Bežné modelové príklady môžu byť mimo radu modelov MT LB booster, ktoré sú určené na nabíjacie prúdy do 75 alebo 90 A. Batérie vyžadujúce takéto nabíjacie prúdy sú veľmi drahé a ich použitie v obytných vozidlách je skôr zriedkavé. Boostery tohto radu nemajú možnosť pripojenia z 220 V, takže sú určené výlučne pre osobné automobily. Hoci zariadenie nie je drahé, jeho inštalácia môže presiahnuť náklady na samotný nákup.
Kompletné riešenie pre obytné vozidlá?
Büttner Elektronik, popredná spoločnosť v oblasti elektrických zariadení pre karavany, ponúka okrem bežných boosterov aj sériu MT BCB, ktorá má možnosť priameho pripojenia solárneho panelu s MPPT regulátorom (od rovnakej značky). Zakúpením tejto súpravy možno dosiahnuť riadené nabíjanie, pri ktorom obe zariadenia spolupracujú a automaticky upravujú nabíjací prúd smerujúci do batérií podľa dostupného výkonu z alternátora a aktuálneho stavu kapacity batérie.
Pri obytných vozidlách, kde sa očakávajú krátke a časté jazdy, je veľmi dôležité, aby bolo nabíjanie čo najefektívnejšie a aby sa nadstavbový akumulátor nabíjal čo najrýchlejšie. S radom MT BCB je možné dosiahnuť plné nabitie batérie aj pri krátkych cestách a stať sa tak plne nezávislým cestovateľom.
Stojí booster za to?
Booster je veľmi pokročilé zariadenie na vysokej technickej úrovni, ktoré si bežný používateľ v drvivej väčšine prípadov nedokáže vybrať alebo nainštalovať sám. Okrem iného sú tieto zariadenia pomerne drahé a nie sú automaticky najlepším riešením pre každého. Booster sa oplatí použiť náročnejším používateľom, ktorí trávia veľa času v karavane alebo obytnom aute. Ich hlavnou prioritou je nezávislosť od vonkajších elektrických prípojok a neustále nabitá batéria.
Ak chcete pomôcť s výberom boosteru, obráťte sa na nás. V prípade inštalácie sa môžete obrátiť na náš servis karavanov a obytných automobilov Burimex s.r.o.