Ako funguje chemická toaleta
Zoznámte sa s chemickými toaletami. Neznie to veľmi lákavo, ale ak viete, ako to funguje vo vnútri, bude jednoduchšie vybrať si model, ktorý vám bude vyhovovať nielen pri používaní, ale aj pri údržbe. Je predsa pohodlné mať možnosť vymočiť sa, keď potrebujete, a nečakať, kým sa dostanete na čerpaciu stanicu, do kempu alebo do reštaurácie. Okrem nezávislosti môžete mať dobrý pocit aj z toho, že neznečisťujete životné prostredie.
Z čoho sa skladajú chemické toalety
Chemické toalety sa delia podľa typu použitia na prenosné a vstavané.
Prenosná chemická toaleta
Prenosná chemická toaleta sa skladá z dvoch častí. Horná časť pozostáva z misy a splachovacej nádrže a spodná časť je odpadová nádrž. Tieto dve časti sú oddelené klapkou. Tým sa zabezpečí, že zápach z odpadovej nádrže zostane vo vnútri. Hornú časť možno oddeliť jednoduchým mechanizmom. To uľahčuje prístup k spodnej časti s lievikom, cez ktorý sa do odpadovej nádrže pridáva modrá chemikália a vypúšťa nahromadený odpad.
Zabudovaná chemická toaleta
Zabudovaná toaleta je väčšia a pripomína bežnú záchodovú misu. Zaberá teda viac miesta ako prenosná chemická toaleta a nie je možné ju ľubovoľne premiestňovať, pretože je upevnená na určitom mieste. Pre vstavanú chemickú toaletu musíte mať vo svojom karavane, lodi alebo chate dostatok priestoru. Môžete ju pripojiť k existujúcemu vodovodnému systému alebo použiť splachovaciu nádržku plnenú zvonku.
Ako funguje chemické splachovanie toalety
Splachovanie je elektrické alebo manuálne. Manuálne môže byť poháňané mechmi alebo piestami. Modely s preplachovaním piestom majú dlhšiu životnosť. Modely s mechom sú vo všeobecnosti lacnejšie, ale majú kratšiu životnosť. Po niekoľkých rokoch používania sa mech opotrebuje, stratí svoje pôvodné vlastnosti a je potrebné ho vymeniť za nový, čo zas nie je taký problém. Nový si môžete zaobstarať za pár desiatok eur.
Niektoré modely vstavaných WC sú vybavené elektrickým splachovacím systémom. Musia však byť pripojené k elektrickému obvodu (12 V), ktorý bude napájať čerpadlo. Inštalácia je preto zložitejšia, ale odmení sa vám väčším komfortom pri používaní.
Na čo treba myslieť pri výbere chemickej toalety
Pred kúpou si premyslite, koľko miesta na toaletu máte. Ak nemusíte šetriť každý centimeter, kúpte si väčší model s väčšou nádržkou, bude sa vám na ňom lepšie sedieť a platí priama úmera: čím väčší je odpad a splachovacia nádržka, tým viac spláchnutí toaleta zvládne. Hladinu vody v splachovacej nádržke a zostávajúci objem v odpadovej nádržke môžete vidieť prostredníctvom indikátorov.
Aký druh toaletného papiera pre chemickú toaletu
Používanie rozložiteľného toaletného papiera je pre chemické toalety veľmi dôležité. Toaletný papier pre chemické toalety sa pri kontakte s vodou rozkladá. Bežný toaletný papier, ktorý si kúpite v supermarketoch, má pevnejšiu štruktúru a nerozkladá sa tak rýchlo. Ľahko by tak upchal indikátor plnosti odpadovej nádrže a zaniesol by steny, čo by spôsobilo nepríjemný zápach.

Bez správnej chémie to nebude fungovať
Toaleta v karavane potrebuje na svoju prevádzku špeciálnu chemickú látku, ktorá rozkladá odpad a neutralizuje zápach. Aby vám výrobcovia uľahčili výber a používanie toaletných chemikálií, odlíšili ich modrým, zeleným a ružovým sfarbením.
● Modrá chémia rozkladá výkaly a toaletný papier a tiež znižuje množstvo plynov.
● Zelená chémia je jej ekologickejší variant.
● Ružová chémia sa pridáva do splachovacej nádržky a používa sa na dezinfekciu misy, uľahčenie splachovania a predĺženie životnosti pohyblivých častí toalety.
Keď už sme pri toaletách, môžete si prečítať aj návod na starostlivosť o chemickú toaletu v karavane, kde nájdete podrobnejšie informácie o údržbe chemickej toalety.
Potrebujete poradiť? Stačí povedať
Ak si neviete rady s výberom alebo sa chcete dozvedieť viac o chemických toaletách, napíšte nám na info@svetkaravanu.cz. Ak máte cestu okolo Bavoryne, zastavte sa v našej predajni a pozrite si všetko na vlastné oči. Získate lepšiu predstavu o tom, ako to vyzerá a funguje.