Kam vyraziť v zime s karavanom
Ak máte dobre izolovaný a technicky vyladený karavan alebo obytný automobil, môžete s ním cestovať po celý rok, dokonca aj v zime. To ccenia najmä milovníci zimných športov. Keď vidíte, že v Beskydách alebo Alpách napadol sneh, nemusíte sa starať o ubytovanie, jednoducho sa zbalíte a idete. V tomto článku sa môžete inšpirovať, kam v zime vyraziť, a dozviete sa, ako pripraviť svoj obytný automobil na zimné kempovanie.
Kempy, ktoré fungujú v zime
Tí najotrlejší to môžu urobiť na parkovisku priamo pod lyžiarskym svahom, ale pohodlnejšou možnosťou je pobyt v celoročne otvorenom kempe, ktorý ponúka elektrické pripojenie.
Užitočným vybavením kempu je sušiareň na športové vybavenie. Ak nemáte dobre zorganizovaný systém ohrevu vody, oceníte aj teplú sprchu.
Kempy otvorené po celý rok
Slovenské a české kempy vás v zime potešia nízkymi cenami a nižšou obsadenosťou ako v lete. Je tu veľa karavanistov, ale chýbajú návštevníci so stanmi.
Pre inšpiráciu si môžete pozrieť pekne spracovanú mapu s rozložením slovenských, českých ale aj rakúskych či švajčiarských kempov a miest na kempovanie poblíž zjazdovky.
Zahraničné kempy otvorené po celý rok
Pokiaľ chcete vo vašom obytňáku vyraziť na lyžovačku do Álp, pozrite si kempy v zahraničí. Sú síce drahšie ako tie slovenské, ale na druhej strane ponúkajú vynikajúce služby a vybavenie. Z karavanu môžete ísť do sauny, bazéna alebo dokonca do kúpeľov.
Ukážkovým príkladom luxusného karavanového parku je Caravan Park Sexten, ktorý sa nachádza v Južnom Tirolsku, obľúbenej lyžiarskej oblasti. Kemp ponúka prípojky, výmenu PB fliaš, umývadlá v karavanovom parku, ako aj sauny a kúpele. V Caravan Park Sexten si môžete dokonca rezervovať miesto pre karavan, kde budete mať k dispozícii vlastnú záhradu, kúpeľňu, gril, saunu a vírivku.
Ako pripraviť karavan/obytný príves na zimné kempovanie
Ak vás láka zimné kempovanie a chcete ho vyskúšať, musíte svoj karavan dobre pripraviť, čo znamená zabezpečiť vykurovanie, vetranie a zabrániť zamrznutiu pitnej a odpadovej vody.
Aby voda nezamrzla
Primárne musíte zabezpečiť, aby voda (odpadová aj pitná) v karavane nezamrzla. Potrubie
a nádrže by inak mohli prasknúť.
● Do nádrží na odpadovú vodu a chemickej toalety pridajte nemrznúcu zmes.
● Zabráňte zamrznutiu vody v potrubí použitím vyhrievacích pásov. Omotajte ich okolo vodovodných potrubí a pri kúrení sa zahrejú aj potrubia.
● Aby ste zabránili zamrznutiu vody v nádržiach, môžete použiť vykurovaciu fóliu, ktorá začne ohrievať vždy, keď teplota klesne pod 7 °C.
Na ohrev vody na umývanie budete potrebovať bojler do karavanu. Viac informácií o ohreve vody v karavanoch nájdete v ďalšom článku.
Zabezpečenie vykurovania
Karavan je možné vykurovať plynovým ohrievačom, ktorý je poháňaný PB fľašami. 11-kilogramová fľaša vám vydrží približne tri dni nepretržitej prevádzky (v závislosti od intenzity vykurovania). Aby ste presne vedeli, kedy vám plyn dôjde, zaobstarajte si merač hladiny plynu a naučte sa merať hladinu plynu v PB fľaši. V zime je tiež vhodné predĺžiť komín, aby ste zabezpečili odvod spalín aj v prípade, že je strecha pod snehom.
Nezabudnite na vetranie
Na vykurovanie myslí každý, ale málokto si spomenie na vetranie. Auto musíte vyvetrať aspoň dvakrát denne - to znamená otvoriť okná a dvere aspoň na päť minút. V opačnom prípade dochádza v interiéri ku kondenzácii vody. Čiastočne vám s tým môže pomôcť odvlhčovač vzduchu.
Pomôžeme, poradíme
Ak sa chcete dozvedieť viac o kempovaní v zime, môžete si prečítať aj článok o zime
s karavanom. Ak ste sa pri výbere zimného vybavenia karavanu zasekli alebo potrebujete vyriešiť konkrétny problém, napíšte nám na info@padabo.sk a my vám radi pomôžeme.