Ako pripraviť karavan na sezónu - krok za krokom
Ak ste si dali tú námahu so zazimovaním obytného vozidla, budete mať menej práce s prípravami na jar. V opačnom prípade vám celý proces zaberie o niečo viac času.

Krok 1: Vetranie
Otvorte všetky dvere a okná a vyvetrajte interiér. Ak bol váš karavan riadne utesnený od jesene alebo dokonca od leta, bude vo vnútri cítiť zatuchlinu. Ale už hodina intenzívneho vetrania vás zbaví nepríjemných pachov a vlhkosti.
Krok 2: Oprášenie a umytie interiéru
Počas vetrania sa môžete rovno pustiť do prania. Oprášte skrinky, police, priestor pod posteľou a vyčistite každý kút. Niektorý hmyz, ako napríklad slniečkári sedemškvrnní, sa pred zimou snažia ukryť a prezimovať. Nevadí im tmavý kút v karavane, takže v ňom môžete mať niekoľko nevítaných hostí.
Uľahčite si prácu a zaobstarajte si čistiace prostriedky a odstraňovače zápachu pre váš karavan.
Krok 3: Vrátenie látky
Ak ste svoj obytný automobil riadne zazimovali, určite ste si domov zobrali matrace, prikrývky, vankúše a iné textílie. Teraz ich už stačí len nasťahovať späť - hodiť vankúše a prikrývky, vyvesiť záclony a závesy a naaranžovať vankúše. Ak ste však všetky textílie nechali v aute, poriadne ich vyvetrajte, vyvetrajte matrace a vyperte, čo sa dá. Zbavíte sa tak zatuchliny.
V prípade matracov a kusov látok, ktoré sa nedajú prať, vyskúšajte odstraňovač zápachu látok.
Krok 4: Príprava vodného systému
Ďalším krokom je vyčistenie vodného systému. Na čistenie budete potrebovať špeciálne prípravky. Celý proces trvá pol dňa a prebieha v piatich krokoch - čistenie, dezinfekcia, odstraňovanie vodného kameňa, preplachovanie a dopĺňanie.
Prečítajte si tiež, ako krok za krokom vyčistiť vodný systém v karavane.
Krok 5: Spustenie chemickej toalety
Chemickú toaletu musíte doplniť vhodnou toaletnou chémiou. Nádrž na odpad potrebuje modrú alebo zelenú (ekologickú) rozkladnú chémiu na rozpustenie výkalov v nádrži a eliminuje zápach. Do splachovacej nádržky alebo priamo do misy nalejte ružovú chémiu, ktorá dezinfikuje misu, uľahčuje splachovanie a stará sa o pohyblivé časti toalety. Nezabudnite skontrolovať aj zásobu rozložiteľného toaletného papiera pre vašu chemickú toaletu.
Neviete si vybrať? Prečítajte si článok o výbere chemických toaletných potrieb pre prenosné a kazetové toalety.

Krok 6: Spustenie plynu
Po zime skontrolujte stav všetkých hadíc, potrubí a plynových ventilov. Skontrolujte stav propánových alebo propán-butánových fliaš a v prípade potreby doplňte alebo nahraďte prázdne fľaše plnými. Na tento účel sa vám bude hodiť merač hladiny plynu.
Ak je všetko v poriadku, môžete pripojiť fľaše k spotrebičom a otestovať, či netesnia. Citlivý detektor plynu vám pomôže odhaliť aj ten najmenší únik . Nakoniec otestujte, či sú všetky plynové spotrebiče funkčné.
Krok 7: Opätovné pripojenie palubnej batérie
Pri zazimovaní karavanu sa odporúča vybrať trakčnú batériu a uskladniť ju na suchom mieste so stabilnou teplotou, aby netrpela v mrazivom počasí. Pred sezónou ju potom musíte opäť pripojiť. Predtým očistite kontakty od korózie a nečistôt. Potom batériu nabite a otestujte svetlá, zásuvky a všetky spotrebiče.
Krok 8: Umývanie exteriéru
Keď ste skončili s interiérom, je čas odstrániť nečistoty z exteriéru. Ak ste už na jeseň celý karavan vyleštili a celý ten čas stál v garáži, stačí len utrieť prach. V opačnom prípade ho dobre umyte, aby ste ho zbavili machu, špiny a soli. Opravte skorodované miesta
a celú karosériu ošetrite voskom, aby ste znížili zachytávanie ďalších nečistôt.
Krok 9: Otestujte svetlá
Skontrolujte aj svetlá a smerovky. Začnite skúšaním všetkých svetiel jedno po druhom. Najlepšie je to robiť vo dvojiciach. Ak nájdete jedno prasknuté alebo pokazené, vymeňte ho za nové. K dispozícii sú náhradné reflektory, obrysové a zadné svetlá.
Krok 10: Kontrola pneumatík
V prípade obytných automobilov a karavanov by sa pneumatiky mali meniť každých päť rokov. Najskôr si dobre prezrite všetky pneumatiky a skontrolujte, či nie sú prasknuté alebo vypuklé. Ak nejaké nájdete, čo najskôr pneumatiku vymeňte. Potom zmerajte hĺbku dezénu a skontrolujte tlak v pneumatikách. Správne hodnoty nájdete v príručke k vozidlu. V prípade potreby pneumatiku nahustite.
Krok 11: Stav dokumentu
Nakoniec skontrolujte doklady k obytnému vozidlu. Skontrolujte platnosť osvedčenia o MOT, emisie a povinné poistenie. Odstráňte starú diaľničnú známku z čelného skla a zaobstarajte si novú.
Pred prvou cestou zapátrajte v pamäti, či ste minulý rok niečo nevynechali, alebo si pozrite zoznam najužitočnejších pomocníkov pre karavany.