Elektroinštalácia pre dodávku Bumblebee
Ak ste čítali náš predchádzajúci článok viete, že Martin a Mariya svoju dodávku Bumblebee z veľkej časti zaizolovali a teraz je čas na elektroinštaláciu, ktorá je ďalšou, rovnako dôležitou fázou prestavby dodávky na obytný automobil. Martin a Mariya hovoria, že od začiatku prestavby sa ich život zmenil a že ich dodávka Bumblebee sa stala neodmysliteľnou súčasťou ich každodenného života.

Bez elektriny = bez svetla, telefónu, notebooku alebo chladničky
Ako sme už niekoľkokrát spomenuli, Martin a Mariya od svojej obytnej dodávky očakávajú nielen domov na kolesách, ale aj útulnú mobilnú kanceláriu, ktorá im umožňuje pracovať odkiaľkoľvek. Len z týchto dôvodov bol pre nich rozvod elektriny v karavane nevyhnutný. Väčšina spotrebičov je dnes závislá od elektrickej energie. Základnými požiadavkami na elektrické rozvody boli bezpečnosť a šetrnosť k životnému prostrediu.
Plánovanie elektroinštalácie
Martin a Mariya si najskôr stanovili jednotlivé hlavné úlohy, ktoré potom jednu po druhej rozvíjali a plánovali viac do detailov.
Vôbec prvou otázkou, ktorú si položili, bolo, aký elektrický systém ich dodávka vyžaduje
a aké komponenty musia obsahovať. Všetkým, ktorí prestavujú svoju dodávku prvýkrát a nemajú s inštaláciou elektriny žiadne skúsenosti, odporúčajú Martin a Mariya skonzultovať výber vhodnej elektroinštalácie do obytnej dodávky s odborníkom, ktorý je schopný odporučiť najefektívnejšie a predovšetkým najbezpečnejšie riešenie
Tri kľúčové komponenty, bez ktorých sa nezaobíde žiadna elektroinštalácia dodávky, sú:
- Nabíjacie zdroje (solárne panely, alternátor, "shorepower").
- Trakčné batérie.
- Spotrebiče (svetlá, chladnička, strešný ventilátor, vodné čerpadlo, nabíjačky atď.)
Na dôkladný výpočet spotreby energie obytného vozidla Martin a Mária použili nástroj Power Consumption Calculator (Kalkulačka spotreby energie). V tomto nástroji mohli vyskúšať rôzne kombinácie a vybrať najvhodnejšie elektrické riešenie pre obytné vozidlo. Táto kalkulačka im do veľkej miery pomohla aj pri výbere vhodnej trakčnej batérie pre dodávku.
Solárne panely na dodávke Bumblebee


Martin a Mariya si ako zdroj nabíjania zvolili solárne panely . Solárnu energiu produkuje slnko a možno ju využiť práve na výrobu elektrickej energie. Zároveň je to najčistejší a najbohatší zdroj energie, ktorý na našej planéte existuje. Preto sa Martin a Mariya rozhodli vybaviť svoju obytnú dodávku solárnymi panelmi, aby čo najmenej poškodzovali životné prostredie.
Martin a Mariya si vybrali americké solárne panely TOPSOLAR z nasledujúcich dôvodov:
- Panely sú monokryštalické (dokážu vyrobiť viac energie aj pri nižšej intenzite slnečného žiarenia) a sú flexibilné a ľahké.
- Ľahko sa inštalujú - jednoducho sa prilepia na povrch.
- Trvanlivosť, nenápadnosť a výkon.
- Nízka hmotnosť.
Vhodné na lepenie solárnych panelov je Stavebné lepidlo Sikaflex 252i.

Pripojenie solárnych panelov k solárnemu regulátoru a ďalším elektrickým zariadeniam vo vnútri dodávky umožňujú takzvané káblové priechodky, ktoré sa používajú na vedenie potrebnej kabeláže pre solárne panely.

Dôležitou súčasťou solárneho systému je solárny regulátor. Solárny regulátor je pripojený medzi solárnym(-i) panelom(-mi) a batériou a slúži na maximalizáciu energie zo solárneho panelu. Okrem toho chráni batériu počas nabíjania, aby sa zabránilo
pred hlbokým vybitím alebo prebitím.
Výber batérie
Na trhu sú štyri typy batérií na uskladnenie solárnej energie. Martin a Mariya sa rozhodli pre najdrahšiu, ale najvýkonnejšiu možnosť - lítiovú batériu LiFePO4. Zhrňme si jej výhody a nevýhody:
Výhody:
- Nízka hmotnosť.
- Nepotrebuje žiadne špeciálne skladovacie podmienky.
- Minimálna údržba.
- Dlhá životnosť - z dlhodobého hľadiska sa oplatí investovať.
- Produkuje takmer dvakrát viac energie ako batérie AGM.
Nevýhody:
- Vysoká cena.
- Vyžaduje BMS, čo je systém riadenia batérie, ktorý vyrovnáva napätie jednotlivých článkov.

Dôležitým doplnkom batérie je nabíjačka batérie, ktorá generuje napätie 12 V a prúd potrebný na dobíjanie batérie zo siete 230 V. Nabíjačky batérií s charakteristikou IUoU využívajú jedinečný šesťstupňový nabíjací cyklus a poskytujú optimálne nabíjanie všetkých lítiových, gélových, AGM a kyslých trakčných batérií, pretože nabíjajú rýchlo a šetrne.
Inštalácia elektriny v dodávke
Martin a Mariya pozvali svojho priateľa Radka Boušku, ktorý sa zaujíma o obnoviteľné zdroje energie, aby sám urobil elektroinštaláciu. Vďaka jeho pomoci získali cenné skúsenosti. Radek im ochotne pomohol s výberom materiálov aj s inštaláciou elektriny. Ak by sa niekomu z vás hodil Radkov kontakt, Mariya a Martin nám poskytli odkaz na jeho stránku na Facebooku.

Zoznam požadovaných komponentov
Martin a Mariya nám poskytli zoznam vybraných základných komponentov, ktoré použili pri zapojení karavanu Bumblebee:
- MPPT solárny regulátor Victron Energy SmartSolar 100/30
- menič napätia SINUS Victron Energy Phoenix VE.Direct 500VA 12 V
- VE.Direct Bluetooth smart dongle
- nabíjačka batérií Dometic PerfectCharge MCA 1215 12 V, 15 A
- DC istič 16 A
- 50 A poistkový odpojovač pre batériu
- batéria 4 x 200 Ah 3,2 V LiFePO4
- BMS s Bluetooth 40 A
- prepojky batérie
- konektory MC4
- spojovací materiál, oká
- 6 mm kábel - 280 cm
- 10 mm kábel - 232 cm
Plánovanie distribúcie elektrickej energie
Po najnáročnejšom kroku celého zapojenia dodávky, ktorým bola inštalácia solárneho panela, solárneho regulátora, nabíjačky batérií a trakčnej batérie, zostávalo už len naplánovať rozvody elektriny tak, aby Martin a Mariya mali pohodlný prístup k elektrickým zásuvkám. Museli starostlivo rozhodnúť, kde umiestnia nabíjacie zdroje a kde budú umiestnené elektrické zásuvky.
Tento krok nie je len o estetike, ale predovšetkým o využití elektrických zásuviek.
a spotrebičov čo najpohodlnejšie a najprístupnejšie pre Martina a Mariyu pri spaní v dodávke. Martin a Mariya sa museli rozhodnúť, kde si budú nabíjať telefóny, variť a prevádzkovať vodné čerpadlo. Ďalšou dôležitou úlohou bolo umiestnenie osvetlenia.
Viac o tom, ako sa Martin a Mariya vysporiadali s umiestnením zásuviek, svetiel a elektrických spotrebičov, sa dozvieme v ďalších častiach nášho seriálu o prestavbe dodávky Bumblebee.
V tejto chvíli majú Mariya a Martin za sebou najnáročnejší krok procesu elektroinštalácie a posunuli sa o krok bližšie k svojmu vysnívanému životu v dodávke.
Aby vám nič neuniklo, môžete prestavbu dodávky Bumblebee sledovať aj na Instagrame @vanlifelegends