Zásady bezpečného používania plynu v karavane
Jednou z najčastejšie diskutovaných tém medzi karavanistami je správna a bezpečná inštalácia plynových potrubí a plynových spotrebičov. Plyn v karavane je veľmi užitočný nástroj, pretože sa používa na prevádzku chladničiek, ohrievačov, sporákov a iných spotrebičov. Plyn však môže byť aj veľmi nebezpečný, ak nie je správne pripojený. Aj napriek tomu, že už v minulosti došlo k celej rade havárií plynu v karavane, niektorí ľudia pri nákupe plynových spotrebičov a príslušenstvo absolútne nedbajú na rady odborníkov a na cestách doslova hazardujú sa životy seba aj ostatných.
V tomto článku sa preto pozrieme na plyn v karavane pekne po poriadku - od plynovej bomby cez regulátor plynu, plynové potrubie až po plynové spotrebiče.
Bez ohľadu na nižšie uvedené odporúčania vždy platí zásada, že ak sa v plyne nevyznáte, radšej sa poraďte so skúsenými odborníkmi.
Kde a aký plyn kúpiť?
Na používanie v karavanoch sú určené len plynové fľaše s čerpaním v plynnej fáze - nezamieňajte si ich s fľašami s čerpaním v kvapalnej fáze, ako sú napríklad fľaše používané na vysokozdvižných vozíkoch. Plynové fľaše sa dnes dajú kúpiť takmer všade, či už na čerpacích staniciach, v hobby obchodoch alebo v iných vybraných predajniach. Odporúčame, aby ste vždy kupovali len uzavreté plynové fľaše od dôveryhodných dodávateľov, ako sú Kralupol alebo Flaga, ktorí zaručujú kvalitu a bezpečnosť, a vyhnúť sa neuzavretým fľašiam od falošných predajcov, ktoré môžu byť v nevyhovujúcom technickom stave a môžu obsahovať nekvalitný plyn.
Niektorí karavanisti namiesto výmeny prázdnych plynových fliaš uprednostňujú plnenie priamo z výdajných stojanov LPG na čerpacích staniciach. Tento spôsob je nielen zakázaný a hrozí zaň vysoká pokuta, ale môže byť aj veľmi nebezpečný, najmä ak sa fľaša preplní. Viac informácií o plnení plynových fliaš nájdete v našom článku Chyby pri plnení plynových fliaš karavanov. Pre karavany sú najvhodnejšie fľaše plnené tzv. čistým propánom.
Plynové fľaše v karavane
Každý karavan je vybavený predným boxom na uskladnenie plynových fliaš. Tento box je oddelený od obytného priestoru a je určený výlučne na uskladnenie plynových fliaš. Okrem fliaš box obsahuje aj plynový regulátor a rýchlozatváracie ventily. Každý plynový box karavanu musí byť vybavený ventilačným otvorom, aby v prípade úniku plyn unikol z karavanu. Vzhľadom na skutočnosť, že propán-bután je ťažší ako vzduch a v prípade úniku klesá nadol, toto odvzdušnenie je vždy umiestnené v podlahe.
V boxe by sa nikdy nemalo nachádzať nič, čo môže spôsobiť iskrenie (elektrické spotrebiče, svetlá, batérie), a fľaše by mali byť čo najlepšie zabezpečené proti nežiaducemu pohybu počas cesty. Nezabudnite, že plynové fľaše musia byť vždy umiestnené vo zvislej polohe, t. j. s ventilom smerom nahor. V minulosti sme sa dokonca stretli so zákazníkmi, ktorí chceli uložiť fľaše vo vodorovnej polohe z dôvodu obmedzeného priestoru. Ak vám teda niekto povie, že fľaše je možné skladovať vodorovne, nepočúvajte ho, pretože o plyne v karavane nič nevie.
Regulátor plynu
Výber správneho regulátora tlaku plynu je častou otázkou našich zákazníkov, najmä tých, ktorí s karavaningom začínajú. Nikto učený nespadol z neba a vždy je lepšie sa spýtať, ako kúpiť niečo nevhodné a potenciálne nebezpečné.
V súčasnosti môžeme nájsť regulátory plynu pre 30 mbar (dnes najbežnejší typ) alebo 50 mbar. Tlak plynu musí byť vždy rovnaký ako prevádzkový tlak plynového spotrebiča
v karavane - regulátor plynu 50 mbar nemožno použiť pre chladničku s prevádzkovým tlakom 30 mbar a naopak. Hoci ani jedna z týchto kombinácií nie je správna alebo bezpečná, horšia kombinácia je 50 mbar regulátor a 30 mbar spotrebič.
Žiaľ, v tomto prípade sa často stretávame s argumentmi typu"ale môj kamarát Lojza to robí takto to má vo svojom karavane a funguje to bez problémov, tak to chcem mať tiež tak". Nezabúdajte, že bezpečnosť vás a vašich blízkych je vždy na prvom mieste, preto namiesto laikov si nechajte poradiť od odborníkov, ktorí skutočne vedia, o čom hovoria.
Okrem uvedeného tlaku by ste mali vždy vyberať regulátor plynu podľa toho, či je určený na vonkajšie použitie alebo či je vhodný do boxu v karavane. Ak chcete v karavane používať plynové spotrebiče počas jazdy (najčastejšie kúrenie), musíte si zakúpiť regulátor MonoControl s integrovaným nárazovým senzorom, ktorý je schválený na používanie počas jazdy. V prípade havárie automaticky preruší prívod plynu, aby sa zabránilo ešte väčšej nehode.
Okrem štandardných regulátorov plynu nájdete v ponuke aj takzvaný DuoControl, ktorý je pripojený k dvom plynovým fľašiam a automaticky začne čerpať z druhej fľaše, akonáhle sa v prvej fľaši minie plyn. DuoControl ponúkame aj vo verzii schválenej na prevádzku počas jazdy. Regulátory plynu MonoControl aj DuoControl sú podrobnejšie opísané v tomto článku, ktorý sme pre vás pripravili. Pri každom plynovom zariadení si vždy najprv overte, či je schválené na prevádzku počas jazdy alebo nie!
Rozvod plynu v karavane
Všeobecné pravidlo pre rozvod plynu v karavanoch je, že čím menej hadíc použijete, tým lepšie. Plynové hadice môžu časom napučať, prepichnúť sa alebo odrieť, čo môže spôsobiť únik plynu. Hadica by preto mala vždy viesť len od regulátora k oceľovému potrubiu, odkiaľ sa plyn vedie cez rýchlouzávery ďalej do karavanu k jednotlivým spotrebičom. Na rozvod plynu v karavane sa najčastejšie používajú presné oceľové rúry s priemerom 8 mm.
Pravidelne kontrolujte stav plynovej hadice a ak je opotrebovaná, vymeňte ju. Rovnako by ste mali vždy vymeniť hadicu po uplynutí dátumu spotreby predpísaného výrobcom, bez ohľadu na jej stav.
Plynové spotrebiče
Ako bolo uvedené v úvode, medzi najbežnejšie plynové spotrebiče v karavanoch patria ohrievače, chladničky, sporáky a rúry. Každý z týchto spotrebičov by mal mať optimálnu ventiláciu, aby v prípade úniku mohol plyn uniknúť rovnako ako spaliny. Nezabudnite nikdy zakrývať vetracie mriežky na plynových spotrebičoch , a to ani v zime, keď cez ne do karavanu prúdi studený vzduch! Ak sa plynový spotrebič po určitom čase používania začne správať neobvykle, najlepšie je odpojiť ho od prívodu plynu a obrátiť sa na odborníkov.
Detektory plynu
Detektor plynu by rozhodne nemal chýbať v každom karavane. Nielenže včas upozorní na unikajúci propán-bután alebo oxid uhoľnatý, ale niektoré detektory úniku plynu dokážu odhaliť aj tzv. narkotické (K.O.) plyny, ktorými zlodeji v noci uspávajú posádku a potom vykradnú karavan. Výberu vhodného detektora plynov sa venujeme v našich starších, ale stále aktuálnych článkoch Plyny, ich detekcia a vplyvy a Detektory plynov.
Pre kompletnú ochranu vášho karavanu odporúčame detektor plynov Caratec CEA100G, ktorý chráni pred propán-bután, narkotické plyny a oxid uhoľnatý a poskytuje tak kompletnú ochranu. Ďalšou výbornou voľbou je detektor Trigas Alarm, ktorý poskytuje vynikajúcu ochranu pred únikom propán-bután a K.O. plyny, ale neposkytuje ochranu proti oxidu uhoľnatému.
Kontrola plynu v karavane
V súčasnosti je povinná kontrola plynových zariadení karavanov každé tri roky, ale len pre tých, ktorí majú karavan registrovaný na spoločnosť; na súkromné osoby sa táto povinnosť nevzťahuje. Poctivá plynová kontrola zahŕňa kontrolu funkčnosti plynových spotrebičov, stavu hadíc, plynových potrubí a regulátora. Súčasťou kontroly je aj tzv. tlaková skúška na zistenie prípadných únikov plynu.
Hoci mnohí majitelia karavanov kontrolu plynu podceňujú a považujú ju za zbytočnú, práve vďaka nej sa dajú včas odhaliť a odstrániť rôzne technické nedostatky plynových spotrebičov a rozvodov plynu v karavane. Platnú kontrolu plynu v karavane vyžadujú niektoré luxusnejšie kempy (najmä v zahraničí) a ak ju nepredložíte, nemusia váš karavan na svojom pozemku povoliť.